Boli cię kręgosłup? To może być dyskopatia

Boli cię kręgosłup? To może być dyskopatia

Jeśli odczuwasz silny ból pleców, który znacząco utrudnia ci normalne funkcjonowanie, może to być oznaką dyskopatii. Dotyka ona coraz częściej ludzi w młodym wieku, ponieważ związana jest ze współczesnym stylem życia. Szacuje się, że nawet połowa Polaków narzeka na bóle kręgosłupa, których przyczyną może być właśnie dyskopatia. Najczęstszą odmianą schorzenia jest dyskopatia szyjna, która dotyczy nawet jednej trzeciej wszystkich przypadków.

Jak rozpoznać dyskopatię?
Dyskopatia to inaczej choroba krążka międzykręgowego potocznie nazywanego dyskiem. W dyskach, z których zbudowany jest nasz kręgosłup, pod wpływem różnych czynników zachodzą zmiany zwyrodnieniowe, które mogą objawiać się na różne sposoby.
Dyskopatia to pierwszy z objawów choroby zwyrodnieniowej. Dysk, który uległ uszkodzeniu nie spełnia należycie swojej roli, dlatego zaczyna uciskać na nerwy rdzeniowe lub rdzeń kręgowy. Objawia się to najczęściej bólem. Dyskopatia bywa nazywana również przepukliną jądra miażdżystego. Do najbardziej powszechnych form można zaliczyć dyskopatię szyjną i lędźwiową. Nieco rzadziej występuje dyskopatia piersiowa. Objawy, które najczęściej towarzyszą dyskopatii to uczucie mrowienia i drętwienia kończyn, ból, a także nudności. Choroba jest spowodowana niezdrowym style życia, czyli siedzącą i bierną postawą, brakiem ćwiczeń, długotrwałym stresem, a także złą dietą.

Diagnostyka i leczenie
Chorobę diagnozuje się poprzez specjalistyczne badania, do jakich można zaliczyć tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i RTG. Umożliwiają one ocenę stanu kręgosłupa i stadium zaawansowania schorzenia. W zależności od wyników badań, lekarz zaleca przyjmowanie leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym i/lub rehabilitację. Odpowiedni zestaw ćwiczeń dobranych do potrzeb pacjenta pozwala walczyć z dolegliwościami bólowymi. Świetne rezultaty przynoszą również takie metody jak osteopatia czy terapia manualna. Jeśli zmiany w kręgosłupie okażą się bardzo poważne, skutecznym sposobem może okazać się jedynie operacja.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie o lekarzach (4)
Maciej
5/5
Jak się okazuje, siedzący tryb pracy nie znaczy wcale zdrowszy.
Dorota
5/5
Okropna przewlekła choroba... Czasami uniemożliwiała mi wykonywanie podstawowych czynności.
Regina
5/5
U mnie to właśnie okazała się dyskopatia.
~Michał
5/5
Pamiętajcie, żeby dbać o swój styl życia. Aktywność fizyczna i odpowiednia dieta to podstawa. Problemy z kręgosłupem są naprawdę bardzo uciążliwe i potrafią odebrać radość z życia.

Zobacz również

Pleśniawki, znane również jako drożdżaki (Can...
Zimmer MedizinSysteme to niemiecka marka, która o...
Pleśniawki, znane również jako drozd, to infekc...
Współcześnie technologia w medycynie stale się...
Rak tarczycy to jedna z najczęściej występując...
Wyroby uciskowe polecane są przede wszystkim osob...