Ciężkie nogi - na co wskazują?

Ciężkie nogi - na co wskazują?

Uczucie ciężkich nóg może występować zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Z początku jest dokuczliwe, jednak z czasem staje się coraz bardziej męczące i może w znaczny sposób wpłynąć na pogorszenie jakości życia. Ne warto go więc lekceważyć, zwłaszcza, że często jest symptomem wskazującym na niewydolność żylną, która może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Czym spowodowane jest uczucie ciężkich nóg?
Przyczyny obolałych nóg mogą być różne. Czasem wynika to ze zwykłego przemęczenia, na przykład intensywnych treningów czy wysiłku fizycznego przy pracy. Po odpowiedniej dawce wypoczynku problem zazwyczaj znika. Niepokój możemy mieć jednak w sytuacji, gdy nie przemęczamy się w pracy, prowadzimy raczej siedzący tryb życia, a aktywność fizyczna jest znikoma. Ociężałość nóg jest w takim przypadku najczęściej objawem niewydolności żylnej, która jest coraz częstszym problemem osób wykonujących prace biurowe. Może jednak występować u osób pracujących w pozycji stojącej, na przykład fryzjerów czy sprzedawców za ladą. Pojawia się także u sportowców, zwłaszcza u osób zawodowo dźwigających ciężary, które w wyniku dużego wysiłku cierpią z powodu nadmiernego rozszerzenia żylnych zatok mięśniowych.

Gdzie szukać pomocy?
W przypadku zaistnienia podejrzenia o żylaki należy przede wszystkim zachować spokój. Obecnie schorzenie to można w wieku przypadkach leczyć nieoperacyjnie. To własnie wizja interwencji chirurgicznej powstrzymuje wiele osób przed zgłoszeniem się do lekarza. Nie warto jednak zwlekać, ponieważ gdy niewydolność żylna przejdzie w formę przewlekłą, może doprowadzić do wielu groźnych dla zdrowia skutków.
Podstawą do stwierdzenia, czy ciężkie nogi wynikają rzeczywiście z patologii żylnych, jest przeprowadzenie USG dopplera, które pozwoli lekarzowi ocenić stan naczyń i sprawdzić przebieg krwi. U wielu pacjentów skuteczne okazuje się leczenie wewnątrznaczyniowe laserem oraz skleroterapia. Doraźnie ulgę bolącym nogom przynosi także unoszenie ich do góry noszenie odzieży uciskowej. Warto unikać też przebywania przez długi czas w jednej pozycji i wprowadzić więcej aktywności ruchowej na co dzień.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie o lekarzach (4)
Tomek
5/5
Na pewno będę pamiętać o tym co tutaj przeczytałem. Postaram się nigdy nie zwlekać z wizyta u specjalisty, jeśli zauważę u siebie takie objawy.
Mariusz
5/5
Bardzo często doskwiera mi uczucie ciężkich nóg. Przydatny artykuł.
Paulina
5/5
Dużo dowiedziałam się z tego artykułu.
~Krystyna
5/5
Mam problem z ciężkimi, bolącymi nogami, dlatego postanowiłam udać się profilaktycznie na badanie USG dopplera.

Zobacz również

Ciąża dla każdej kobiety jest stanem wyjątkowy...
Żylaki to objawy choroby, jaką jest przewlekła ...
Czy przewlekła niewydolność żylna jest przeciw...
Termin "flebologia" jest pojęciem stosunkowo nowy...
Zakrzepica, czyli zapalenie żył jest chorobą, k...
Afty, potocznie znane jako aftowe zapalenie błony...