Co sprzyja powstawaniu żylaków?

Co sprzyja powstawaniu żylaków?

Żylaki to objawy choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna - najczęściej pojawiają się na kończynach dolnych. Żylaki to uwypuklone i pokrętne żyły, które są widoczne przez skórę gołym okiem, a także można je wykryć podczas badania USG żył Doppler. W większości przypadków mamy do czynienia z żylakami pierwotnymi, które tworzą się na żyłach powierzchniowych, tylko w rzadkich przypadkach żylaki mogą występować na żyłach głębokich.

Jakie są objawy żylaków?
Żylaki częściej występują u kobiet niż u mężczyzn ze względu na zmiany hormonalne, których doświadczają kobiety w czasie ciąży, menopauzy czy przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Do najczęstszych objawów żylaków należy ciężkość nóg, ból kończyn dolnych, jak również widoczne spuchnięcie kostek, szczególnie jeżeli przez cały dzień siedzimy lub stoimy. W przypadku kobiet objawy zazwyczaj pogarszają się podczas występowania miesiączek ze względu na wpływ hormonów. Jednym z bardziej charakterystycznych objawów żylaków są pojawiające się na kończynach dolnych pajączki.

Co wpływa na powstanie żylaków?

Powstawanie żylaków przede wszystkim jest procesem uwarunkowanym genetycznie, jednakże na ich pojawienie się mogę mieć również wpływ inne czynniki. Jak już wspomnieliśmy, znacznie częściej chorują kobiety niż mężczyźni, a to za sprawą przebytych ciąż i zaburzeń hormonalnych. Co więcej, na żylaki narażone są osoby, które wykonują zawód związany z wielogodzinnym siedzeniem lub staniem, a także osoby, które nie wykonują żadnej aktywności fizycznej. Do wystąpienia żylaków może przyczyniać się noszenie butów na wysokim obcasie, a także za ciasnych ubrań oraz skarpet. Żylaki pojawiają się również u osób zmagających się z otyłością i nadwagą, a także jedzących dietę ubogą w witaminę C i błonnik, co doprowadza do nadmiernych zaparć. Bardziej narażone na żylaki są również osoby nadużywające alkoholu i palące papierosy. Równie groźna dla naszych żył powierzchniowych są gorące kąpiele, seanse w saunach czy zabiegi kosmetyczne, np. depilacja gorącym woskiem.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie o lekarzach (0)

Zobacz również

Każdy z nas posiada żyły na dłoniach, ale nie ...
Jeśli odczuwasz silny ból pleców, k...
Skleroterapia jest metodą usuwania żylaków, kt...
Ciąża dla każdej kobiety jest stanem wyjątkowy...
Uczucie ciężkich nóg może występować zarówn...
Szczotkowanie ciała na sucho to trend, któ...