Czy można opalać się z żylakami?

Czy można opalać się z żylakami?

Czy przewlekła niewydolność żylna jest przeciwwskazaniem do opalania się lub lepszej protekcji przeciwsłonecznej? Tak! Chociaż letnia aura zachęca do wylegiwania się na słońcu, to jednak osoby z żylakami i pajączkami powinny uważać na nadmierne ilości słońca, ponieważ wystawianie kończyn dolnych na działanie wysokich temperatur może skończyć się nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi.

Jak promieniowanie UV wpływa na żylaki?
Żylaki kończyn dolnych są objawem rozwijającej się niewydolności żylnej — swoim wyglądem przypominają podłużne, kręte i uwypuklone żyły, w których rozwijają się stany zapalne. Żylaki są następstwem niewydolności zastawek żylnych, które są odpowiedzialne za zapobieganie cofaniu się krwi. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV doprowadza do uszkodzenia kolagenu w obrębie wspomnianych naczyń krwionośnych, co przyczynia się do znacznego zwiększenia przepustowości żył. Jak takie działanie wpływa na pojawianie się żylaków? W poszerzonych żyłach dochodzi do znacznego zwiększenia się ciśnienia krwi, co przyczynia się do jej zalegania w nogach i doprowadza do powstawania żylaków lub mniejszych zmian w postaci pajączków.

Czym chronić skórę przed promieniowaniem UV?
Nawet jeżeli nie widzimy na skórze oznak oparzeń słonecznych, to wcale nie oznacza, że słońce nie wpływa na kondycję skóry. Nadmierna ekspozycja ciała na promieniowanie UV doprowadza nie tylko do uszkodzeń tkanki, ale również zaburzeń immunologicznych czy uszkodzeń materiału genetycznego, co w późniejszych latach może objawić się m.in. nowotworem skóry. Jak chronić się przed negatywnymi skutkami ubocznymi opalania się? Przede wszystkim warto stosować odpowiednie filtry przeciwsłoneczne, które są dla skóry cenną barierą przekształcającą promieniowanie w energię cieplną o znikomej szkodliwości. Najczęściej wybieranymi preparatami są filtry chemiczne lub filtry fizyczne, a więc mineralne.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie o lekarzach (0)

Zakrzepica, czyli zapalenie żył jest chorobą, k...
Żylaki kończyn dolnych są potoczną nazwą chor...
Leczenie żylaków, które zazwyczaj b...
Afty, potocznie znane jako aftowe zapalenie błony...
USG Doppler to najczęstsze badanie, które wykonu...
Onkologia Warszawa, czyli nauka o nowotworach, jes...