Czy osoby z niewydolnością żylną powinny się szczepić?

Czy osoby z niewydolnością żylną powinny się szczepić?

Rządy wielu krajów zaprzestały szczepień z wykorzystaniem preparatu AstraZeneca, jednakże w Polsce szczepienia tym preparatem wciąż są wykonywane. Kontrowersje dotyczące AstraZeneca dotyczą podejrzeń efektów ubocznych szczepionki, którymi są przypadki zakrzepów krwi. Europejska Agencja Leków potwierdziła jednak, że dostępne dane nie potwierdzają związku między szczepieniami szczepionką AstraZeneca a występowaniem zakrzepów. W takim razie, czy osoby z niewydolnością żylną powinny się szczepić?

Szczepionka a zaburzenia krzepnięcia krwi

Przewlekła niewydolność żylna nie jest żadnym przeciwwskazaniem do przyjęcia szczepionek przeciwko COVID-19, które obecnie są dopuszczone do obrotu. Oczywiście przyjęcie jakiejkolwiek szczepionki jest pewnym ryzykiem, które może odbić się na naszym zdrowiu, jednakże w przypadku szczepionki na COVID-19 szanse na wystąpienia u pacjenta zakrzepicy żylnej są na tyle niskie, że korzyści związane z przyjęciem szczepionki znacznie je przewyższają. Porównując wyniki danych, wystąpienia zakrzepicy u osób zaszczepionych a osób niezaszczepionych nie odbiegają od normy, dlatego dochodzimy do wniosku, że wszelkie zdarzenia zakrzepowe i zatorowe nie mają żadnego związku przyczynowo-skutkowego ze szczepieniami przeciwko COVID-19.

Jakie objawy po przyjęciu szczepionki powinny nas zaniepokoić?

Oczywiście jak po każdej szczepionce, również po produkcie od koncernu AstraZeneca może dojść do niepokojących objawów, które trzeba skonsultować jak najszybciej z lekarzem w celu wykrycia nieprawidłowości i wprowadzenia skutecznego leczenia. Do objawów, które powinny zaniepokoić, należy przede wszystkim długo utrzymujący się ból brzucha i ból głowy, a także ból w klatce piersiowej. Do wizyty u lekarza powinno nas także skłonić znaczne skrócenie oddechu oraz zaobserwowanie wybroczyn na skórze.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie o lekarzach (0)

W momencie, gdy żylaki zaczną się tworzyć, nie...
Pajączki to niezwykle popularne zmiany układu kr...
Ciąża dla każdej kobiety jest stanem wyjątkowy...
Pajączki naczyniowe, czyli tzw. venulektazje lub ...
Przyczyny poszerzonych naczyń na piersiach mogą ...
Jeśli odczuwasz silny ból pleców, k...