Czym są pajączki naczyniowe?

Czym są pajączki naczyniowe?

Pajączki naczyniowe, czyli tzw. venulektazje lub teleangiektazje, są potoczną nazwą poszerzonych naczynek żylnych, które nie tylko są problemem natury estetycznej, ale również są one jednym z objawów przewlekłej niewydolności żylnej, a więc zaburzeń krążenia, które wymagają odpowiedniej diagnostyki i leczenia. Pajączki najczęściej pojawiają się na kończynach dolnych, jednakże nie jest to jedyne miejsce, w którym mogą się pojawić — często można je znaleźć również na twarzy, rękach, a nawet na dekolcie, brzuchu, plecach czy tułowiu. Pajączki naczyniowe to problem, który znacznie częściej pojawia się u kobiet — nie powinien on być bagatelizowany, ponieważ może być jednym z objawów zaburzeń krążenia, szczególnie jeżeli wraz z pajączkami współwystępują inne objawy, np. męczliwość nóg czy ich ociężałość.

Jak wyglądają pajączki?
Jak już wspomnieliśmy, pajączkami nazywamy poszerzone oraz pękające naczynka, które najczęściej pojawiają się na kończynach dolnych i często bywają określane zmianami estetycznymi. Kiedy pojawiają się pajączki? Przede wszystkim, gdy z głębiej położonych naczyń oddziałuje podwyższone ciśnienie żylne na żyły powierzchniowe. W większości przypadków pajączki są barwy fioletowej i jasnoczerwonej — swoim kształtem przypominają, jak sama nazwa wskazuje, niewielkie "pajączki".

Jakie są przyczyny występowania pajączków?
Pajączki naczyniowe uważane są za jeden z najwcześniejszych objawów klinicznych, który wskazuje na rozwijające się żylaki lub przewlekłą niewydolność żylną. Nadrzędną przyczyną powstawania pajączków są zaburzenia ciśnienia żylnego. Do głównych czynników, które mogą powodować przyśpieszenie procesu powstania pajączków naczyniowych, koniecznie trzeba zaliczyć: czynniki genetyczne, płeć żeńską, niewłaściwą dietę, nadwagę lub otyłość, długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej, jak również okres ciąży, menopauzy czy przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.

Diagnostyka pajączków
Pajączki naczyniowe mogą być skutecznie leczone, jednakże wymaga to sporej wiedzy, a także doświadczenia z zakresu flebologii. Na pierwszej wizycie powinno zostać przeprowadzone badanie USG żył Doppler, które pozwoli określić przyczynę rozwijającej się niewydolności żylnej, a także pozwoli opracować plan zabiegowy. Jeżeli badanie USG z wykorzystaniem efektu Dopplera nie zostanie przeprowadzone, możliwe jest, że terapia nie przyniesie efektów, a tylko wystąpią po niej powikłania.

Jak leczy się pajączki?
Najczęściej stosowaną metodą leczenia pajączków jest skleroterapia kompresyjna lub laseroterapia przezskórna, które idealnie nadają się do zamykania średniej wielkości zmian w układzie krążenia. W przypadku większego naczynia może okazać się konieczne usunięcie go inną metodą.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie o lekarzach (1)
Karina
5/5
mam problem z pajączkami na nogach - są okrpone gdzie mogę to skonsultować w Łodzi

Gdy pojawiają się bolesne owrzodzenia w jamie us...
Problem niewydolnych naczyń żylnych jest obecnie...
Każdy z nas posiada żyły na dłoniach, ale nie ...
Czy przewlekła niewydolność żylna jest przeciw...
Zastosowanie terapii komórkowych w onkologii Wars...
Owrzodzenia żylne są problemem dużej liczby os...