Hemoroidy - przyczyny powstawania i leczenie

Hemoroidy - przyczyny powstawania i leczenie

Choroba hemoroidalna, czyli żylaki odbytu to stan zapalny, który może pojawić się na hemoroidach zewnętrznych i wewnętrznych, które posiada każdy z nas. Główną funkcją hemoroidów, którymi wbrew pozorom określa się zdrową strukturę naczyniową, jest kontrola szczelności odbytu. Tak naprawdę przyczyna stanu zapalnego hemoroidów do końca nie jest znana, jednakże za główne czynniki, które mogą doprowadzić do jej rozwoju, uważa się nieprawidłową dietą ubogą w błonnik, otyłość oraz nadwagę, a także naprzemiennie występujące biegunki i zaparcia oraz niską aktywność fizyczną. Na patologię hemoroidów narażone są również kobiety w ciąży oraz osoby obciążone genetycznie. 

Rozpoznanie patologii hemoroidów

Zazwyczaj w przypadku zapalenia hemoroidów zewnętrznych przez długi czas możemy nie mieć żadnych dolegliwości, natomiast w przypadku hemoroidów wewnętrznych najczęściej pojawiają się krwawienie, ból, swędzenie ze względu na podrażnienia oraz wypadanie guzków poza odbyt. Jeżeli zauważymy u siebie niepokojące objawy, które mogą świadczyć o patologii hemoroidów, warto umówić się jak najszybciej do lekarza proktologa. Na wizycie kontrolnej proktolog przeprowadzi szczegółowy wywiad lekarski, a następnie przeprowadzi badanie per rectum badając strukturę odbytu, dzięki któremu szybko można wykryć pewne nieprawidłowości. Oprócz wspomnianego badania najczęściej przeprowadzana jest anoskopia. 

Jak wygląda leczenie?

Jeżeli zmiany choroby hemoroidalnej są niewielkie, lekarz zaleci zmianę diety oraz wzbogacenie jej w błonnik, który ma działanie prebiotyczne w naszym organizmie i pozwala utrzymać prawidłową florę bakteryjną jelit oraz pomaga regularnie się wypróżniać. Leczenie wymaga również stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także zwiększenia codziennej aktywności fizycznej. W leczeniu początkowym niezwykle ważne jest usprawnienie procesu defekacji, a więc całkowite pozbycie się biegunek oraz zaparć. Jeżeli mamy do czynienia z bardziej zaawansowanym stadium choroby zazwyczaj stosuje się inne metody leczenia, np. skleroterapię, ablację laserową, kauteryzację, podwiązanie gumką, a w ciężkich przypadkach konieczna jest wizyta u chirurga naczyniowego, który pozbędzie się patologicznie zmienionych struktur. 

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie o lekarzach (1)
Ada
5/5
Podczas leczenia hemoroidów lekarz zalecił zmianę diety.

Zobacz również

Oceń przychodnię
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Oceń przychodnię
jako pierwszy

Żylaki okolic intymnych to dla wielu kobiet wstyd...
Choroba hemoroidalna, czyli żylaki odbytu to stan...
Zakrzepica, czyli zapalenie żył jest chorobą, k...
Przez wiele lat fluor był szeroko stosowany w pro...
Badanie USG Doppler żył kończyn dolnych, powini...
Żylaki to objawy choroby, jaką jest przewlekła ...