Jak dbać o żyły, aby zapobiec żylakom?

Jak dbać o żyły, aby zapobiec żylakom?

Leczenie żylaków, które zazwyczaj bywają uznawane przez pacjentów wyłącznie za problem natury estetycznej, najczęściej jest długie i nie zawsze może skończyć się szczęśliwie. Lepszym rozwiązaniem jest profilaktyka żylaków niż ich leczenie, dlatego każdy powinien udawać się na regularne badanie żył do lekarza flebologa, a w szczególności kobiety, które są najbardziej narażone na ich powstawanie http://www.flebolog.warszawa.pl/flebolog-dr-lukasz-paluch.html 

Zanim na kończynach dolnych pojawią się żylaki, chorzy mają do czynienia z uczuciem ciężkich i opuchniętych nóg, a także częstymi skurczami łydek. W dalszej fazie niewydolności żylnej pojawiają się tzw. pajączki, które mogą w późniejszym stadium doprowadzić do owrzodzeń http://www.flebolog.warszawa.pl/choroby/owrzodzenie-zylne.html. Jeżeli jesteś w grupie ryzyka powstania żylaków, koniecznie wprowadź do swojego codziennego życia następujące czynności. 

Zacznij się więcej ruszać. Staraj się ćwiczyć codziennie przez kilkanaście minut - takie działanie pozytywnie wpłynie na Twój układ żylny, sprawiając, że stymulacji zostanie poddane krążenie żylne. Profilaktyce żylaków najbardziej będzie sprzyjać jazda na rowerze lub pływanie. W przypadku ruchu należy jednak unikać ćwiczeń, które wymagają nakładania presji i ciężaru na stopy, czyli np. skok wzwyż.
Jeżeli Twoja praca zawodowa wykonywana jest w pozycji siedzącej, staraj się co jakiś czas robić przerwy i spacerować, nawet wokół biurka w celu rozruszania układu żylnego. Należy unikać siedzenie z założonymi nogami, ponieważ w taki sposób utrudniamy odpływ krwi. W profilaktyce żylaków niezwykle ważna jest nasza garderoba! A więc zrezygnuj z chodzenia na wysokich obcasach, ciasnych spodniach i bieliźnie wyszczuplającej, która może zaburzać pracę żył.

Dbanie o żyły to również dbanie o prawidłową wagę ciała i codzienną dietę, która powinna być bogata w błonnik i naturalne produkty wspomagające pracę żył. Możesz również stosować preparaty, które pomogą Ci poprawić napięcie ścianek żył, suplementy pozwolą Ci poprawić ukrwienie, a także złagodzić pojawiające się stany zapalne. Jeżeli zaobserwujesz u siebie żylaki, pamiętaj, aby udać się do lekarza po profesjonalną poradę, a także ustalenie leczenia. 

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie o lekarzach (0)

Każdemu z nas czasem pocą się dłonie. Najczę...
Przez wiele lat fluor był szeroko stosowany w pro...
Flebolog, to lekarz, który zajmuje się chorobami...
Żylaki to objawy choroby, jaką jest przewlekła ...
Pajączki naczyniowe, czyli tzw. venulektazje lub ...