Jak zadbać o nogi w sezonie wiosennym?

Jak zadbać o nogi w sezonie wiosennym?

Pogoda staje się coraz cieplejsza i dzień jest dłuższy, co nie tylko wpływa na nasz nastrój, ale również na zwiększenie aktywności fizycznej. W tym okresie, a więc kiedy zaczynamy więcej spacerować, możemy zacząć odczuwać większe dolegliwości związane z rozwijającą się niewydolnością żylną - nogi stają się ciężkie, co nie tylko jest związane z większą aktywnością ruchową, ale również z podwyższeniem temperatury naszego organizmu. Ciepło przyczynia się do poszerzania żył, co doprowadza do zwiększenia zalegania w nich krwi w efekcie czego nogi stają się cięższe. Co więcej, promienie słoneczne osłabiają wierzchnią warstwę skóry i płytko położone naczynia, co może doprowadzić do ich łatwiejszego pękania.

Lato a ociężałość nóg
Badania wskazują, że w sezonie wiosennym i letnim, czyli w miesiącach gdy mamy do czynienia ze zwiększoną temperaturą, znacznemu zwiększeniu ulegną dolegliwości związane z odczuwaniem ciężkości nóg. Układ krążenia w ciepłych miesiącach znacznie się rozszerza na skutek termoregulacji, czyli pocenia się. Organizm chce pozbyć się nadmiaru ciepła poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, co doprowadza do zwiększenia niepokojących objawów. Warto również wiedzieć, że pocąc się, tracimy ok. 2 mg żelaza, które powinniśmy regularnie suplementować, ponieważ ma ono wpływ na stan naszych żył. Za odczuwanie dyskomfortu nóg będzie odpowiadać również spadek cennych elektrolitów oraz wynikające z niego zaburzenia hormonalne.

Jak usprawnić krążenie krwi w ciepłych miesiącach?
Oczywiście istnieje wiele sposobów na efektowne radzenie sobie z objawami ciężkich nóg, m.in. zioła, odpowiednie ćwiczenia czy niektóre leki. Chcesz dowiedzieć się, jak zapobiegać niewydolności żylnej? Przede wszystkim musisz się regularnie badać i kontrolować poziom żelaza. Pamiętaj o piciu dużych ilości wody, ponieważ utrata soli mineralnych i odwodnienie mogą prowadzić do skurczy. Należy używać ochrony przeciwsłonecznej i unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Jeżeli lubisz spacerować lub pływać, pamiętaj, aby robić to regularnie, dzięki czemu korzystnie wpłyniesz na stan swoich żył. Więcej informacji znjadziesz tutaj

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie o lekarzach (1)
Sandra
5/5
Warto regularnie odwiedzać flebologa.

Afty jamy ustnej są bolesnymi owrzodzeniami, któ...
Każdemu z nas czasem pocą się dłonie. Najczę...
Żylaki miejsc intymnych często nazywane żylakam...
Afty, znane także jako owrzodzenia jamy ustnej, s...
Pajączki naczyniowe, czyli tzw. venulektazje lub ...
Rak tarczycy to jedna z najczęściej występując...