Lekarz flebolog - kiedy warto się do niego udać?

Lekarz flebolog - kiedy warto się do niego udać?

Termin "flebologia" jest pojęciem stosunkowo nowym we współczesnej medycynie, które powstało od połączenia ze sobą greckich słów oznaczających żyłę ("phlebos") oraz naukę ("logos"). Flebologią możemy określić dziedzinę medycyny przeznaczoną tematowi żył - ich chorób, diagnostyki i leczeniu. Flebologiem nazwiemy więc lekarza, który zajmuje się chorobami układu krwionośnego, mimo że w Polsce nie posiadamy specjalistów w tej dziedzinie. Flebologami mogą być zarówno chirurdzy i radiolodzy, jak i lekarze medycyny estetycznej, ponieważ część problemów żylnych wiąże się nie tylko z kwestiami zdrowotnymi, ale też estetycznymi.

Kiedy należy skonsultować się z flebologiem?

Konsultacja z lekarzem flebologiem z Doppler Instytut - Warszawski Instytut Naczyniowy jest niezbędna, kiedy tylko mamy jakieś symptomy związane z dolegliwościami układu krwionośnego. Najczęściej rzecz dotyczy kończyn dolnych, ale też objawy mogą występować w innych częściach ciała. Najczęściej wymienianymi symptomami istotnymi dla diagnostyki przez lekarza flebologa są: ból żył, uczucie mrowienia lub marznięcia kończyn, przebarwienia skóry usytuowane na kostkach, ciężkość nóg, opuchlizna kończyn oraz widoczne wypukłe i kręte żyły, a także pajęczaki. Nie należy ignorować tych dolegliwości, ponieważ mogą być one związane z poważnymi i niebezpiecznymi chorobami układu krwionośnego.

Diagnozowanie chorób żył przez flebologa

Lekarz flebolog stosuje bardzo nowoczesną metodę w diagnozowaniu swoich pacjentów, która pozwala na kompleksowe i dokładne zbadanie układu krwionośnego. Jest to badanie USG żył Doppler wykorzystujące falę ultradźwiękową, które jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży. Badanie to pozwala na zauważenie wszelkich nieprawidłowości występujących w układzie żylnym oraz ich zakresu i zaawansowania. Flebolog jest więc w stanie postawić niezwykle trafną diagnozę, która ułatwi i usprawni przebieg leczenia.

Leczenie chorób żył przez flebologa

Choroby układu krwionośnego mogą być mniej lub bardziej niebezpieczne dla zdrowia. W każdym przypadku warto jednak skonsultować się z flebologiem oraz zbadać, bo różne symptomy mogą świadczyć o dużo poważniejszych chorobach lub mogą przerodzić się w coś znacznie gorszego. Przykładem są choćby dość powszechne żylaki, które nieleczone mogą prowadzić do wyjątkowo silnych objawów lub innych chorób dotykających naczyń krwionośnych. Lekarz flebolog, po szerokiej diagnostyce, stosuje rozmaite metody leczenia, które opierają się na użyciu specjalnych preparatów, leków oraz lasera. Ostateczną możliwością jest wykonanie operacji, dlatego też flebologia zajmuje się w centrum zainteresowania poszczególnych chirurgów. Dobranie danej metody leczenia zależne jest od zdiagnozowanej choroby, stopnia jej zaawansowania i ewentualnych przeciwwskazań, np. kobiety w ciąży i alergicy mają ograniczone możliwości leczenia.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie o lekarzach (0)

Zobacz również

Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (5 opinii)

Czy przewlekła niewydolność żylna jest przeciw...
Problem niewydolnych naczyń żylnych jest obecnie...
Jeśli odczuwasz silny ból pleców, który znacz...
Rzeczywistość wirtualna (RV) jest jednym z najno...
Żylaki miejsc intymnych często nazywane żylakam...
Flebolog, to lekarz, który zajmuje się chorobami...