Maskujemy czy leczymy pajączki na nogach?

Maskujemy czy leczymy pajączki na nogach?

Na pajączki, czyli pękające naczynka krwionośne skarżą się kobiety w każdym wieku - najczęściej na nogach pojawiają się fioletowe, a także czerwone lub sine pręgi, które są traktowane jako defekt kosmetyczny. Jednakże nie zawsze pajączki okazują się wyłącznie skazą kosmetyczną, nieraz są one zapowiedzią trwającej w układzie krwionośnym przewlekłej niewydolności żylnej, która jest procesem nieodwracalnym, można jedynie zmniejszyć szybkość jej postępowania. Jak zatem poradzić sobie z pajączkami?

Czym są pajączki?
Pajączki http://www.flebolog.warszawa.pl/choroby/pajaczki.html naczyniowe to tzw. teleangiektazje, które oznaczają poszerzone żyłki, które są położone tuż pod skórą. W prawidłowo funkcjonującym organizmie naczynia rozszerzają się, a następnie kurczą - zależne jest to przede wszystkim od aktualnie panujących warunków. Pajączki najczęściej pojawiają się, gdy wspomniany mechanizm zostanie zaburzony, a więc naczynia pękają tuż pod skórą, dlatego pojawiają się w postaci fioletowych niteczek na skórze. Oczywiście pajączki mogą być tylko defektem kosmetycznym, jednak warto udać się do lekarza, aby zobaczyć, czy rzeczywiście nie jest to zwiastun problemów z żyłami.

U kogo zbadać pajączki?
Problemami żylnymi zajmuje się lekarz flebolog, do którego powinnaś się umówić, gdy tylko zauważysz u siebie pajączki. Na pojawianie się pajączków ogromny wpływ mają uwarunkowania genetyczne, zaburzenia krążenia, a nawet problemy hormonalne, m.in. przyjmowanie leków antykoncepcyjnych. Oczywiście pajączki mogą również pojawić się na nogach, gdy je nadmiernie obciążamy, np. chodzimy nieustannie w szpilkach czy prowadzimy stojący lub siedzący tryb życia. Na wizycie u lekarza flebologa zostanie przeprowadzone standardowe badanie USG Doppler, podczas którego lekarz sprawdzi stan zastawek oraz przepływ krwi w żyłach.

Jak walczyć z pajączkami?
Po przeprowadzonym wywiadzie lekarskim oraz badaniu ultrasonograficznym lekarz flebolog podejmie decyzję o poprowadzeniu leczenia. W przypadku pajączków najczęściej stosowne jest rozwiązanie w postaci leczenia farmakologicznego, a także leczenie zabiegowe. Najczęściej na pajączki stosuje się zabieg skleroterapia, czyli wstrzyknięcia w zmianę podskórną specjalnego preparatu chemicznego, który usuwa naczynie lub zabieg laserowy, który jest równie skuteczny w walce z pajączkami. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek zmian na kończynach dolnych koniecznie warto zgłosić się do lekarza flebologa, który stwierdzi czy pajączki są zagrożeniem naszego życia lub zdrowia, oraz czy wymagają poważnego leczenia.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie o lekarzach (0)

Termin "flebologia" jest pojęciem stosunkowo nowy...
Ciąża dla każdej kobiety jest stanem wyjątkowy...
W obecnych czasach choroby układu oddechowego są...
Zakrzepica, czyli zapalenie żył jest chorobą, k...
Skleroterapia jest metodą usuwania żylaków, kt...
Owrzodzenia żylne są problemem dużej liczby os...