Najczęściej występujące choroby układu oddechowego

Najczęściej występujące choroby układu oddechowego

W obecnych czasach choroby układu oddechowego są bardzo powszechne. Jedną z głównych ich przyczyn jest duże zanieczyszczenie powietrza. Nie bez znaczenia jest również niewłaściwa dieta, palenie papierosów (także bierne) oraz przebywanie w otoczeniu alergenów. Najbardziej podatne na zachorowania są osoby z obniżoną odpornością. Jakie dolegliwości ze strony układu oddechowego występują najczęściej i jak się przed nimi bronić?

Rodzaje chorób układu oddechowego
Choroby dotyczące układu oddechowego można podzielić na 4 kategorie: genetyczne, nowotworowe, infekcyjne, zawodowe. Istnieje również podział fizjologiczny, w którym rozróżnia się choroby obturacyjne, wynikające z ograniczonego przepływu powietrza w płucach oraz restrykcyjne, powodujące zmniejszoną pojemność płuc. Z anatomicznego punktu widzenia natomiast, można podzielić choroby na te, które dotyczą górnego odcinka układu oddechowego oraz dolnego. Lista schorzeń jest bardzo długa. Wśród najczęściej występujących można wymienić POChP, astmę, nowotwory, gruźlicę, bezdech senny, mukowiscydozę oraz infekcje dróg oddechowych. Sprawdź: https://www.rehavitae.pl/oferta/pulmonologia.html

Czynniki wywołujące choroby układu oddechowego
Podstawowe znaczenie w występowaniu chorób układu oddechowego ma to, czym oddychamy. Nie zawsze mamy wpływ na jakość powietrza w otoczeniu, jednak wielu czynników ryzyka możemy uniknąć. To, przed czym przestrzega każdy pulmonolog to palenie papierosów. Dym tytoniowy zawiera mnóstwo niebezpiecznych dla zdrowia substancji i szkodzi zarówno tym, którzy palą, jak również osobom przebywającym w towarzystwie palaczy.
Do czynników ryzyka można zaliczyć również powietrze w domach i zakładach pracy. Jeśli pracujemy w miejscu, w którym unosi się dużo pyłów, gazów i innych szkodliwych substancji, możemy być bardzo narażeni na wiele chorób. Powinniśmy dbać również o to, czym oddychamy w domach. Kurz, pleśń, zarodniki grzybów, pyłki roślin, a także toksyczne materiały zawarte w meblach (np. formaldehyd) mogą mieć bardzo negatywny wpływ na organizm, którego skutki będziemy odczuwać nawet po wielu latach.

Przeczytaj również: http://www.najlepsze-porady.pl/zdrowie/kiedy-wybrac-sie-do-pulmonologa.html

 

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie o lekarzach (5)
Ania
5/5
Choroby układu oddechowego to częsta przypadłość dzisiaj, w czasach tych wszystkich wirusów, dlatego uważam że częściej powinno się robić badania kontrolne.
Iza
5/5
Rehavitae pomogło mi w leczeniu choroby układu oddechowego. Polecam
Wanda
5/5
Mam astmę i jest to dość problematyczna choroba.
Grzegorz
5/5
Chciałem o tym napisać, dlatego bo z tego co wiem to bardzo często występująca choroba na tle zawodowym, której przyczyną są głównie zaniedbania z własnej strony. Ludzie myślcie, przestrzegajcie przepisów BHP i chrońcie swoje zdrowie bo macie tylko jedno.
Grzegorz
5/5
Ja do przychodni trafiłem z ciężkimi objawami sarkoidozy, która u mnie wystąpiła w związku z wykonywanym zawodem. Głównie moja nieodpowiedzialność, niestosowanie się do podstawowych zasad bhp ale i brak konsekwencji ze strony pracodawcy doprowadziły prawie do tragedii. Na całe szczęście, dzięki specjalistom jacy wzięli mnie w swoje ręce udało całkowicie wyleczyć chorobę.

Zobacz również

O przewlekłej niewydolności żylnej mówimy, gdy...
Termin "flebologia" jest pojęciem stosunkowo nowy...
Zimmer MedizinSysteme to niemiecka marka, która o...
Choroba hemoroidalna, czyli żylaki odbytu to stan...
Coraz więcej gabinetów medycyny estetycznej inwe...
Problem niewydolnych naczyń żylnych jest obecnie...