Nocne skurcze łydek - przyczyny, leczenie

Nocne skurcze łydek - przyczyny, leczenie

Skurcze łydek zdarzają się każdemu z nas i jest to normalne, jednakże można zacząć się niepokoić, gdy zauważymy, że skurcze pojawiają się coraz częściej w nocy i wybudzają nas ze snu. Nieczęsto skurcze łydek mogą być objawem częściowym, a z drugiej strony mogą wskazywać na poważną chorobę, która będzie zagrożeniem dla naszego zdrowia, a nawet życia. Skurcze niezwykle często są dolegliwością dopadającą kobiety w ciąży. Skurcze łydek są zazwyczaj silne i nagłe, mogą trwać od kilku sekund do nawet kilku minut.

Jakie są główne przyczyny skurczy?
Skurcze łydek mogą pojawiać się w ciągu dnia, a także w nocy. Najczęstszą przyczyną powstawania skurczy jest nieodpowiednia dieta, która związana jest z odwodnieniem organizmu, co wpływa na niedobory składników mineralnych, jak również na spowolnienie procesów metabolicznych. Jeżeli tracimy wodę i cenne elektrolity będziemy mieć do czynienia ze skurczami - dzieje się tak na skutek przyjmowania leków przeczyszczających oraz leków moczopędnych, jak również picia kawy. Negatywnie na nasze nogi wpływa również siedzący lub stojący tryb życia, jak również zbyt intensywne treningi. Równie zdradliwe przy skurczach łydek okazują się żylaki, otyłość, cukrzyca czy nawet stany zapalne.

Leczenie skurczy łydek
Nocne skurcze łydek znacznie pogarszają jakość życia, ponieważ wybudzają w nocy ze snu i nie pozwalają normalnie funkcjonować. Jak leczyć skurcze łydek? Jeżeli są one spowodowane niewydolnością żylną, warto wybrać się do specjalisty, jakim jest lekarz flebolog. Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie odpowiedniej profilaktyki lub usunięcie przyczyny lekami rozluźniającymi, przeciwbólowymi lub maściami stosowanymi specjalnie podczas pojawiania się skurczy. Specjalistyczne leki przepisywane są przez lekarza tuż po odnalezieniu przyczyny występowania skurczów. A co z profilaktyką skurczy? Warto wprowadzić do codziennego życia zdrową dietę z dużą ilością witamin i minerałów, jak również często zmieniać pozycję ciała podczas siedzenia czy wprowadzić aktywność fizyczną.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie o lekarzach (1)
Ania
5/5
Szukam dobrego flebologa w Warszawie - czy jest ktos w stanie polecic dobrego specjalistę ?

Zobacz również

Oceń przychodnię
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Oceń przychodnię
jako pierwszy

Leczenie żylaków, które zazwyczaj b...
Badanie USG Doppler żył kończyn dolnych, powini...
USG Doppler to najczęstsze badanie, które wykonu...
Afty, potocznie znane jako aftowe zapalenie błony...
Ciąża dla każdej kobiety jest stanem wyjątkowy...
Kaniula Softil Precision to narzędzie przeznaczon...