Postępowanie zachowawcze w niewydolności żylnej

Postępowanie zachowawcze w niewydolności żylnej

O przewlekłej niewydolności żylnej mówimy, gdy dochodzi do długotrwałego poszerzenia naczyń żylnych, a także wzrostu ciśnienia żylnego. Przewlekła niewydolność żylna najczęściej pojawia się ze względu na rozwijający się refluks żylny, a więc cofanie się krwi w żyłach głębokich, niedrożność żylną, nieleczone i zaawansowane żylaki Warszawa kończyn dolnych, a także w przypadku rzadszych schorzeń związanych z układem naczyniowym. W przypadku pojawiających się żylaków lub pajączków konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, m.in. USG Doppler, dzięki któremu będzie można odkryć przyczynę powstawania dolegliwości. 

Jak leczyć niewydolność żylną?
Jedną z najczęściej wybieranych metod rozpoznania niewydolności żylnej jest ultrasonografia, czyli wspomniane wcześniej USG Doppler. Badanie przeprowadzone u lekarza flebologa pozwoli ustalić, czy pacjent zmaga się z zakrzepicą, a także które żyły są niewydolne czy zastawki zostały uszkodzone. Leczenie niewydolności żylnej zazwyczaj jest uzależnione od przyczyny jej powstania i charakteryzuje się działaniem kompleksowym, ponieważ obejmuje leczenie zabiegowe z leczeniem zachowawczym.

Na czym polega leczenie zachowawcze?
Przede wszystkim chory musi zmienić swój styl życia, a więc zacząć więcej się ruszać, aby zrzucić wagę, unikać zaparć, co wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. W postępowaniu zachowawczym ogromne znaczenie odgrywa leczenie farmakologiczne, podczas którego stosowane są preparaty syntetyczne oraz naturalne. Dużą skutecznością odznacza się leczeniem uciskowe, a jeżeli metody zachowawcze są nieskuteczne, koniecznie jest wprowadzenie leczenia inwazyjnego, czyli zabiegów, dzięki którym pozbędziemy się pajączków oraz żylaków.

Czym jest kompresjoterapia?
Jednym z zachowawczych sposobów leczenia niewydolności żylnej jest kompresjoterapia, a więc terapia polegająca na uciskaniu od zewnątrz naczyń krwionośnych. Kompresjoterapię uważa się za jeden z najstarszych sposobów małoinwazyjnego leczenia chorób żył, który stosuje się najczęściej w profilaktyce, a także podczas leczenia przewlekłej niewydolności żylnej. Najczęściej w kompresjoterapii stosuje się specjalne wyroby uciskowe, m.in. podkolanówki, pończochy czy nawet rajstopy uciskowe. Kompresjoterapia jest doskonałym elementem uzupełniającym inne metody lecznicze, ponieważ może wpłynąć na zahamowanie postępu choroby. Profilaktycznie kompresjoterapię powinny stosować osoby, u których istnieją predyspozycję na powstanie żylaków ze względu na tryb pracy, np. siedzący lub stojący, a także widoczne na kończynach dolnych pajączki lub pojawiające się inne objawy rozwijającej się niewydolności żylnej. 

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie o lekarzach (1)
Luiza
5/5
Wiele dobrego słyszałam o USG Doppler.

Owrzodzenia żylne są problemem dużej liczby os...
Na pajączki, czyli pękające naczynka krwionośn...
Choroba hemoroidalna, czyli żylaki odbytu to stan...
Zakrzepica, czyli zapalenie żył jest chorobą, k...
Skurcze łydek zdarzają się każdemu z nas i jes...
Pandemia, z jaką mierzymy się od dawna spowodowa...