Skleroterapia jest jedną ze standardowych metod leczenia mniejszych i średniej wielkości żylaków, a także tzw. pajączków, a więc teleangiektazji, które mogą wskazywać na rozwijającą się niewydolność żylną, jak również być jedynie defektem kosmetycznym. Skleroterapia jest jedną z małoinwazyjnych metod leczenia, która umożliwia zamknięcie poszerzonych naczyń krwionośnych przez zniszczenie warstwy zewnętrznej naczynia, co doprowadza do jego zamknięcia, zwłóknienia, a następnie docelowego zaniku. Zabieg skleroterapii jest nie tylko bezpieczny dla pacjenta, ale również dość szybki w przeprowadzeniu - dodatkowo nie wymaga on hospitalizacji, znieczulenia czy pozabiegowego leczenia.
Kto powinien skorzystać z zabiegu?
Zabieg skleroterapii przede wszystkim jest przeznaczony dla osób, które zmagają się z niewydolnością żylną o mniejszej rozpiętości. Na zabieg mogą się udać pacjenci z pajączkami, żylakami miejsc intymnych, zmianami żylnymi widocznymi na piersiach i pośladkach, a także pacjenci z częściową niewydolnością żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej. Zabieg mogą również wykonać osoby, u których doszło do wznowienia niewydolności żylnej po innym zabiegu, a także po przebytej zakrzepicy żylnej lub zapalenia żylnego. Skleroterapia jest zabiegiem niezwykle bezpiecznym, który może być wykonywany u osób niemal w każdym wieku. Skleroterapię można również wykonywać u pacjentów przez cały rok.
Jak wygląda zabieg skleroterapii?
Przed zabiegiem skleroterapii koniecznie jest wykonanie badania ultrasonograficznego z wykorzystaniem metody Dopplera, dzięki któremu lekarz flebolog będzie mógł sprawdzić stan zastawek żylnych oraz przepływ krwi. Zabieg skleroterapii zazwyczaj trwa ok. 30 minut i nie wymaga ani hospitalizacji, ani znieczulenia. Skleroterapia polega na podawaniu do światła naczynia specjalnego preparatu chemicznego cienką igłą, dzięki czemu osiągniemy również zadowalający efekt kosmetyczny. Oczywiście skleroterapia, a więc technika podania oraz wykorzystane podczas zabiegu preparaty są w dużej mierze uzależnione od aktualnego stanu naczyń indywidualnego pacjenta.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni