Skleroterapia jest metodÄ… usuwania żylaków, która od lat używana jest w medycynie i chociaż doczekaÅ‚a siÄ™ wielu modyfikacji to jednak sama istota skleroterapii nie ulegÅ‚a zmianom. Skleroterapia jest jednÄ… z najmniej inwazyjnych metod leczenia żylaków i najczęściej jest wykorzystywana w leczeniu maÅ‚ych lub Å›rednich zmian naczyniowych, m.in. żylaków, pajÄ…czków, hemoroidów. Na czym polega zabieg skleroterapii?
Skleroterapia, co to takiego?
Zabieg skleroterapii polega na wprowadzeniu do Å›wiatÅ‚a naczynia specjalnego Å›rodka chemicznego, którego zadaniem jest obliteracja i caÅ‚kowite zamkniÄ™te chorego naczynia. Skleroterapia jest niezwykle chÄ™tnie wykorzystywana w przypadku usuwania pajÄ…czków i niewielkich żylaków, ponieważ wykazuje maÅ‚Ä… inwazyjność i ogromnÄ… skuteczność.
Skleroterapia pianowa a płynowa
Zabieg skleroterapii zawsze wygląda tak samo, jednakże odmienny może być rodzaj podawanego środka chemicznego, ponieważ może on mieć konsystencję płynu lub pianki. Postać preparatu ma znaczenie praktyczne w procedurze zamykania naczyń żylnych. Skleroterapia pianowa, a więc z wykorzystaniem środka o konsystencji pianki jest bardziej efektywna i precyzyjna, ponieważ umożliwia skuteczniejsze wypełnienie naczynka, tym samym zwiększając powierzchnię kontaktu środka chemicznego ze ściankami zmian.
Po zabiegu skleroterapii
Po przeprowadzonym zabiegu skleroterapii wskazane jest jak najszybsze rozpoczÄ™cie chodzenia, ponieważ spacer zwiÄ™kszy przepÅ‚yw krwi w naczyniach. Po samym zabiegu na koÅ„czyny przyklejane sÄ… specjalne waty, których zadaniem jest zwiÄ™kszenie naporu na zamykane naczynia krwionoÅ›ne i zoptymalizowanie efektów zabiegu. W kolejnych dniach po zabiegu pacjent powinien stosować zalecone mu maÅ›ci przez lekarza flebologa. Na koÅ„czynach mogÄ… być widoczne liczne siniaki, a koÅ„cowy efekt pojawia siÄ™ po ok. 4 lub 5 tygodniach.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni