Skleroterapia pianowa — na czym polega i co leczy?

Skleroterapia pianowa — na czym polega i co leczy?

Skleroterapia jest metodą usuwania żylaków, która od lat używana jest w medycynie i chociaż doczekała się wielu modyfikacji to jednak sama istota skleroterapii nie uległa zmianom. Skleroterapia jest jedną z najmniej inwazyjnych metod leczenia żylaków i najczęściej jest wykorzystywana w leczeniu małych lub średnich zmian naczyniowych, m.in. żylaków, pajączków, hemoroidów. Na czym polega zabieg skleroterapii?

Skleroterapia, co to takiego?
Zabieg skleroterapii polega na wprowadzeniu do światła naczynia specjalnego środka chemicznego, którego zadaniem jest obliteracja i całkowite zamknięte chorego naczynia. Skleroterapia jest niezwykle chętnie wykorzystywana w przypadku usuwania pajączków i niewielkich żylaków, ponieważ wykazuje małą inwazyjność i ogromną skuteczność.

Skleroterapia pianowa a płynowa
Zabieg skleroterapii zawsze wygląda tak samo, jednakże odmienny może być rodzaj podawanego środka chemicznego, ponieważ może on mieć konsystencję płynu lub pianki. Postać preparatu ma znaczenie praktyczne w procedurze zamykania naczyń żylnych. Skleroterapia pianowa, a więc z wykorzystaniem środka o konsystencji pianki jest bardziej efektywna i precyzyjna, ponieważ umożliwia skuteczniejsze wypełnienie naczynka, tym samym zwiększając powierzchnię kontaktu środka chemicznego ze ściankami zmian.

Po zabiegu skleroterapii
Po przeprowadzonym zabiegu skleroterapii wskazane jest jak najszybsze rozpoczęcie chodzenia, ponieważ spacer zwiększy przepływ krwi w naczyniach. Po samym zabiegu na kończyny przyklejane są specjalne waty, których zadaniem jest zwiększenie naporu na zamykane naczynia krwionośne i zoptymalizowanie efektów zabiegu. W kolejnych dniach po zabiegu pacjent powinien stosować zalecone mu maści przez lekarza flebologa. Na kończynach mogą być widoczne liczne siniaki, a końcowy efekt pojawia się po ok. 4 lub 5 tygodniach.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie o lekarzach (0)

Zobacz również

Ocena: 5/5 (5 opinii)
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy

Jeśli odczuwasz silny ból pleców, który znacz...
Żylaki miejsc intymnych często nazywane żylakam...
Afty, znane również jako owrzodzenia aftowe, to ...
Przez wiele lat fluor był szeroko stosowany w pro...
Pandemia, z jaką mierzymy się od dawna spowodowa...
Uczucie ciężkich nóg może występować zarówn...