Żylaki kończyn dolnych są potoczną nazwą choroby, która znana jest jako niewydolność żylna — jest to jedna z najczęściej występujących chorób układu krwionośnego, która znacznie częściej dopada kobiety, jednakże nie jest to regułą. Żylakami określamy zdeformowane i wydłużone żyły, które widoczne są przez skórę gołym okiem — można je również rozpoznać w trakcie badania USG żył, czyli badania USG żył Doppler http://www.flebolog.warszawa.pl/diagnostyka.html?page=1
Do najczęstszej lokalizacji żylaków można zaliczyć kończyny dolne, jednakże problem występuje również w żyłach okolic odbytu oraz w żyłach przymacicznych. Na obraz żylaków często składają się pajączki naczyniowe, poszerzone i znacznie bardziej widoczne żyły tuż pod skórą oraz żylaki głównych pni żylnych. Każda wymieniona powyżej forma żylaków może występować łącznie z inną formą.
Jak powstają żylaki?
Za najczęstszy czynnik ryzyka uznaje się uwarunkowanie genetyczne, czyli wszelkie nieprawidłowości w budowie zastawek żylnych czy ścian żył. Takie nieprawidłowości w zastawkach powodują, że krew, zamiast swobodnie przepływać w kierunku serca przedostaje się wstecz i rozciąga i przeciąża żyły, w konsekwencji czego dochodzi do ich poszerzenia i wydłużenia. Żylaki częściej pojawiają się u kobiet w ciąży, osób otyłych i z nadwagą, a także przyjmujących leki hormonalne. Co więcej, duży wpływ na rozwój żylaków ma charakter pracy — długotrwała pozycja siedząca i stojąca również sprzyjają powstania żylaków kończyn dolnych.
Objawami towarzyszącymi występowaniu żylaków można określić uczucie ciężkości i ból nóg oraz ich obrzęk, które przechodzą po odpoczynku. W zaawansowanej postaci żylaki objawiają się silnym bólem i stwardnieniem oraz zaczerwienieniem skóry. Powyższe objawy powinny być bezwzględnie skonsultowane z flebologiem, który wykluczy zakrzepicę żył głębokich, a następnie wdroży leczenie. Najbardziej zaawansowaną formą żylaków jest owrzodzenie żylne.
Metody leczenia żylaków
Leczenie żylaków kończyn dolnych w ostatnich latach charakteryzuje się wysoką skutecznością oraz małoinwazyjnością zabiegów — maleje rola klasycznych operacji chirurgicznych. Do małoinwazyjnych i nowoczesnych metod leczenia żylaków można zaliczyć: skleroterapię kompresyjną http://www.flebolog.warszawa.pl/diagnostyka/zabieg-usuwania-zylakow-za-pomoca-skleroterapii.html, laserową ablację wewnątrznaczyniową, zabieg klejowy oraz zabieg przy użyciu fal radiowych. Leczeniem wspomagającym będą wszelkie formy leczenia lekowego (maści, tabletki doustne) lub fizjoterapeutycnego (masaże i ćwiczenia).
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni