Żylaki kończyn dolnych — jak skutecznie leczyć?

Żylaki kończyn dolnych — jak skutecznie leczyć?

Żylaki kończyn dolnych są potoczną nazwą choroby, która znana jest jako niewydolność żylna — jest to jedna z najczęściej występujących chorób układu krwionośnego, która znacznie częściej dopada kobiety, jednakże nie jest to regułą. Żylakami określamy zdeformowane i wydłużone żyły, które widoczne są przez skórę gołym okiem — można je również rozpoznać w trakcie badania USG żył, czyli badania USG żył Doppler http://www.flebolog.warszawa.pl/diagnostyka.html?page=1

Do najczęstszej lokalizacji żylaków można zaliczyć kończyny dolne, jednakże problem występuje również w żyłach okolic odbytu oraz w żyłach przymacicznych. Na obraz żylaków często składają się pajączki naczyniowe, poszerzone i znacznie bardziej widoczne żyły tuż pod skórą oraz żylaki głównych pni żylnych. Każda wymieniona powyżej forma żylaków może występować łącznie z inną formą.

Jak powstają żylaki?
Za najczęstszy czynnik ryzyka uznaje się uwarunkowanie genetyczne, czyli wszelkie nieprawidłowości w budowie zastawek żylnych czy ścian żył. Takie nieprawidłowości w zastawkach powodują, że krew, zamiast swobodnie przepływać w kierunku serca przedostaje się wstecz i rozciąga i przeciąża żyły, w konsekwencji czego dochodzi do ich poszerzenia i wydłużenia. Żylaki częściej pojawiają się u kobiet w ciąży, osób otyłych i z nadwagą, a także przyjmujących leki hormonalne. Co więcej, duży wpływ na rozwój żylaków ma charakter pracy — długotrwała pozycja siedząca i stojąca również sprzyjają powstania żylaków kończyn dolnych.

Objawami towarzyszącymi występowaniu żylaków można określić uczucie ciężkości i ból nóg oraz ich obrzęk, które przechodzą po odpoczynku. W zaawansowanej postaci żylaki objawiają się silnym bólem i stwardnieniem oraz zaczerwienieniem skóry. Powyższe objawy powinny być bezwzględnie skonsultowane z flebologiem, który wykluczy zakrzepicę żył głębokich, a następnie wdroży leczenie. Najbardziej zaawansowaną formą żylaków jest owrzodzenie żylne.

Metody leczenia żylaków
Leczenie żylaków kończyn dolnych w ostatnich latach charakteryzuje się wysoką skutecznością oraz małoinwazyjnością zabiegów — maleje rola klasycznych operacji chirurgicznych. Do małoinwazyjnych i nowoczesnych metod leczenia żylaków można zaliczyć: skleroterapię kompresyjną http://www.flebolog.warszawa.pl/diagnostyka/zabieg-usuwania-zylakow-za-pomoca-skleroterapii.html, laserową ablację wewnątrznaczyniową, zabieg klejowy oraz zabieg przy użyciu fal radiowych. Leczeniem wspomagającym będą wszelkie formy leczenia lekowego (maści, tabletki doustne) lub fizjoterapeutycnego (masaże i ćwiczenia).

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie o lekarzach (0)

Zobacz również

Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy

Czy przewlekła niewydolność żylna jest przeciw...
Żylaki kończyn dolnych to przypadłość, kt&oac...
Skleroterapia jest jedną ze standardowych metod l...
Coraz więcej gabinetów medycyny estetycznej inwe...
Skurcze łydek zdarzają się każdemu z nas i jes...
Badanie USG Doppler żył kończyn dolnych, powini...