Żylaki okolic intymnych - diagnostyka i leczenie

Żylaki okolic intymnych - diagnostyka i leczenie

Żylaki okolic intymnych to dla wielu kobiet wstydliwy problem, o którym wciąż zbyt mało się mówi. Żylaki okolic intymnych są dość kłopotliwą dolegliwością natury estetycznej, a także skutecznie utrudniają wykonywanie podstawowych czynności w codziennym funkcjonowaniu.

Kiedy i gdzie powstają żylaki okolic intymnych?
Żylaki okolic intymnych najczęściej pojawiają się u kobiet pomiędzy 20 a 45 rokiem życia podczas drugiej ciąży i kolejnych ciąż. Żylaki nie muszą ujawnić się w trakcie trwania ciąży, lecz mogą objawić się tuż po porodzie, kiedy niewydolność żylna miednicy ulegnie progresji. Żylaki okolic intymnych najczęściej pojawiają się w obrębie krocza, pachwin, warg sromowych, a nawet wzgórka łonowego. Problem żylaków okolic intymnych jest dość powszechny, jednakże niewielka liczba kobiet decyduje się na konsultacje u lekarza flebologa, na których wykonywana jest diagnostyka i ustalany jest kompleksowy plan leczenia zmian żylnych.

Dlaczego żylaki okolic intymnych pojawiają się w ciąży?
Jak już wspomnieliśmy do powstania żylaków okolic intymnych, zazwyczaj dochodzi po drugiej lub kolejnej ciąży. Ciąża jest stanem, podczas którego w organizmie dochodzi do zwiększonej produkcji hormonów, m.in. estrogenu i progesteronu. Estrogen przyczynia się do zwiększenia ilości krwi w żyłach, natomiast progesteron zmniejsza napięcie błony mięśniowej przy naczyniach krwionośnych, dlatego okolice sromu i pachwin stają się bardziej ukrwione. Sploty żylne na skutek powiększającego się łożyska ulegają rozdęciu, co przyczynia się do zaburzeń odpływu krwi i jej zalegania w żyłach — jest to zjawisko niewydolności żylnej miednicy.

Diagnostyka i skuteczne leczenie
Żylaki okolic intymnych są jedynie objawem choroby żylnej, dlatego, aby je wyleczyć, konieczne jest znalezienie istoty problemu. Podczas wizyty flebologicznej przeprowadzane jest USG Doppler żył miednicy, jamy brzusznej oraz kończyn dolnych. Najlepsze efekty zarówno pod względem skuteczności, jak i estetyki daje skleroterapia oraz embolizacja żylna.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie o lekarzach (1)
Aneta
5/5
Zdecydowałam się na wizytę u flebologa w klinice Belvedere. Po badaniu pad doktor zaproponował najlepszą metodę leczenia. Dziś jest już po problemie.

Pogoda staje się coraz cieplejsza i dzień jest d...
Żylaki kończyn dolnych to przypadłość, kt&oac...
Wyroby uciskowe polecane są przede wszystkim osob...
Jeśli odczuwasz silny ból pleców, k...
O przewlekłej niewydolności żylnej mówimy, gdy...
Badanie USG Doppler żył kończyn dolnych, powini...