Zakrzepica - co warto wiedzieć o chorobie?

Zakrzepica - co warto wiedzieć o chorobie?

Zakrzepica, czyli zapalenie żył jest chorobą, która występuje pod wieloma postaciami. Do najczęstszych form należy zakrzepica żył głębokich i powierzchniowych, a także zatorowość płucna. Objawy są niestety przez długi czas niezauważalne lub mylone z innymi dolegliwościami. Waśnie dlatego zakrzepica jest tak niebezpieczna i stanowi poważne zagrożenie dla życia. Jak zatem rozpoznać, że choroba się rozwija oraz w jaki sposób jej zapobiegać?

Czym jest zakrzepica żył?
Zakrzepica to patologiczny stan formowania się zakrzepów w żyłach, które utrudniają bądź całkowicie blokują przepływ krwi. Najczęściej rozpoczyna się w obrębie łydek, jednak rozwija się, docierając do większych żył w kierunku ud i miednicy. Może występować jako:

  • zakrzepica żył głębokich - najczęściej w kończynach dolnych,
  • zakrzepica żył powierzchniowych - współwystępująca często z żylakami,
  • zatorowość płucna - zamknięcie lub zwężenie tętnicy płucnej wynikające z zakrzepicy żył głębokich,
  • zakrzepica żył wątrobowych - krzepnięcie krwi w żyłach wątroby.

Początkowo organizm uruchamia mechanizmy obronne próbując walczyć z powstającymi zakrzepami. Z czasem jednak, gdy tworzy się ich coraz więcej, choroba postępuje. Najczęściej na zakrzepicę chorują osoby po 40. roku życia. Zdarza się jednak, że występuje u osób młodszych. W grupie obarczonej największym ryzykiem znajdują się osoby otyłe, a także kobiety w ciąży. Często pojawia się również na wskutek chorób zwłaszcza takich jak niewydolność żylna.
Jak rozpoznać zakrzepicę?
Niestety, w przypadku zakrzepicy żył objawy są często skąpe lub nie występują w ogóle. Przez to rzadko kiedy udaje się ją zdiagnozować we wczesnym stadium rozwoju. Ponadto objawy, jeśli już się pojawią często są mylone z innymi przypadłościami. Niemniej jednak zakrzepicę można rozpoznać po bolących nogach (zwłaszcza łydkach), zaczerwienieniu lub zasinieniu kończyn, zwiększonej temperaturze tych części ciała, bólu przy dotykaniu, obrzęku łydki lub całej nogi. Najskuteczniejszym sposobem na zdiagnozowanie choroby jest udanie się na USG Dopplera. Tutaj znajdziesz więcej informacji : http://www.szpitale.rzeszow.pl/aktualnosci/usg-zyl.html

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie o lekarzach (3)
~
5/5
Daniel
5/5
Ciekawy artykuł, nie wiedziałem że zakrzepica to choroba która może objawiać się w takich częściach naszego organizmu jak wątroba czy płuca.
~Waleria
5/5
Polecam leczenie zakrzepicy żył u Dr Palucha. Jeśli występują nawet niewielkie objawy mogące wskazywać na wystąpienie tej choroby należy niezwłocznie udać się do specjalisty.

Zobacz również

Ocena: 5/5 (5 opinii)
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy

Szczotkowanie ciała na sucho to trend, któ...
Wraz z rosnącą liczbą osób starszych na świec...
Poszerzone żyły najczęściej możemy zaobserwow...
Leczenie żylaków, które zazwyczaj b...
Jeśli odczuwasz silny ból pleców, który znacz...
O przewlekłej niewydolności żylnej mówimy, gdy...