Owrzodzenia żylne - jak leczyć?

Owrzodzenia żylne - jak leczyć?

Owrzodzenia żylne są problemem dużej liczby osób. Najczęściej dotyczą kobiet w dojrzałym wieku, u których występują przewlekłe patologie żylne. Początkowo zmiany są niewielkie i łatwe do wyleczenia. Im dłużej jednak zwlekamy z wizytą u specjalisty, tym bardziej problem postępuje i pojawia się ryzyko infekcji bakteryjnych.

Czym są owrzodzenia żylne?
Owrzodzenia żylne to płytkie rany na skórze, które są powikłaniem nieleczonej choroby żylnej. Najczęściej powstają jako konsekwencja przewlekłej niewydolności żylnej lub zakrzepicy żył głębokich. Problemy z naczyniami są niestety bardzo częste, zwłaszcza wśród krajów rozwiniętych, w których dominuje siedzący tryb życia. W Polsce objawy przewlekłej niewydolności żylnej ma nawet połowa społeczeństwa. Same owrzodzenia nie są na szczęście aż tak częste, jednak wciąż dotyczą dużej grupy osób. Ich występowanie odnotowuje się w większości przypadków u kobiet w wieku 40-70 lat. Ryzyko zwiększa się wraz z współwystępowaniem chorób takich jak cukrzyca lub miażdżyca.

Jak leczyć owrzodzenia żylne?
Pojawienie się na podudziach ran, które nie chcą się zagoić do dwóch tygodni, powinno być impulsem do zgłoszenia się po pomoc lekarską. W pierwszej kolejności możemy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje nas do specjalisty, najczęściej flebologa lub angiologa. Im szybciej podejmiemy leczenie tym lepiej, ponieważ duże i rozległe owrzodzenia goją się znacznie trudniej. Przed podjęciem leczenia konieczne będzie przede wszystkim wykonanie dokładnego badania USG, które pozwoli zdiagnozować przyczynę i stopień zaawansowania schorzenia. Oprócz leczenia ran, należy zastosować terapię uciskową i zamknąć niewydolne naczynia żylne. W przypadku, gdy zmiany na nogach są bolesne, zaczerwienione lub obrzęknięte, a także w sytuacji gdy występuje gorączka, kołatanie serca czy uczucie duszności, najprawdopodobniej wdała się infekcja bakteryjna, która może wymagać hospitalizacji.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie o lekarzach (5)
Agata
5/5
Wizyta u specjalisty to jedno, ale w moim przypadku dopiero odpowiedni wybór metody leczenia jaką mi zaproponowano w klinice do której uczęszczam stanowił duży krok do skutecznej terapii. Nie było to pierwsze miejsce w którym się znalazłam, dlatego warto sprawdzać takie rankingi, czytać opinie i pytać znajomych, aby znaleźć tego najbardziej odpowiedniego dla nas specjalistę.
Gabriela
5/5
Bardzo ciekawy artykuł, który dostarczył mi wiele informacji.
Ewa
5/5
Leczenie owrzodzeń żylnych jest bardzo ważne, żeby choroba się nie rozwijała.
Katarzyna Natalia
5/5
Duży problem tutaj stanowi też grupa wiekowa z górnej granicy, człowiekowi w tym wieku to nie spieszno do lekarza bo jak to mówi moja mama: "zaraz mi coś jeszcze znajdą i na co mi to". I na siłę trzeba później ciągnąć do tego lekarza a przecież wiadomo, że im wcześniej tym lepiej. Ja nie odpuściłam i teraz mi mama dziękuje a co najlepsze udało się skorzystać z bezinwazyjnej terapii. Obserwujmy i dbajmy.
Alan
5/5
Problem niewydolności żylnej został u mnie zdiagnozowany dopiero właśnie gdy pojawiły się tzw. owrzodzenia, już w konsekwencji choroby. Udałem się z polecenia do flebologa jakim jest dr Łukasz Paluch i mimo przewlekłej choroby, wyniki zaleconej i stosowanej terapii okazały się dobrze rokujące.

Wypadanie włosów to problem, który ...
Rak tarczycy to jedna z najczęściej występując...
Pajączki naczyniowe, czyli tzw. venulektazje lub ...
W momencie, gdy żylaki zaczną się tworzyć, nie...
Morsowanie stało się ostatnio jednym z najpopula...
Żylaki kończyn dolnych są potoczną nazwą chor...