Jakie leki pomogą w leczeniu pleśniawek?

Jakie leki pomogą w leczeniu pleśniawek?

Pleśniawki, znane również jako drozd, to infekcja grzybicza, która wpływa na błony śluzowe jamy ustnej. Objaw tych nieprzyjemnych zmian to białe lub żółtawe zmiany na języku, wewnętrznej stronie policzków, podniebieniu oraz w gardle. Pleśniawki mogą być bolesne i powodować dyskomfort podczas jedzenia czy mówienia. Istnieje kilka leków, które mogą pomóc w leczeniu aft i pleśniawek. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

 1. Nystatyna:
  Jest to antygrzybiczy lek stosowany do zwalczania różnego rodzaju infekcji grzybiczych, w tym pleśniawek. Dostępna jest w postaci tabletek do ssania, płynów lub maści. Nystatyna działa na niektóre gatunki grzybów, hamując ich wzrost i namnażanie się. Lek można stosować doustnie lub miejscowo na błony śluzowe jamy ustnej.
 2. Fluconazole:
  Jest to lek przeciwgrzybiczy, który działa na wiele różnych gatunków grzybów, w tym na Candida albicans, która jest najczęstszą przyczyną pleśniawek. Fluconazole dostępny jest w postaci tabletek, kropli lub płynu do płukania jamy ustnej. Lek ten jest skuteczny w zwalczaniu infekcji grzybiczych i łagodzi objawy pleśniawek.
 3. Nystatyno-triamcynolon acetonid:
  Ten lek łączy nystatynę z kortykosteroidem triamcynolon acetonidem, który działa przeciwzapalnie. Połączenie tych składników jest skuteczne w łagodzeniu objawów pleśniawek, takich jak ból, pieczenie i obrzęk. Lek ten jest dostępny w postaci maści do stosowania miejscowego na błony śluzowe jamy ustnej.
 4. Chlorkinolen:
  Jest to środek antyseptyczny, który działa na wiele różnych mikroorganizmów, włączając w to grzyby. Chlorkinolen jest dostępny w postaci płynu lub aerozolu do płukania jamy ustnej. Stosowanie tego środka antyseptycznego może pomóc w zwalczaniu grzybicy jamy ustnej, w tym pleśniawek.
 5. Miconazole:
  Jest to lek przeciwgrzybiczy, który jest dostępny w postaci żelu, płynu i maści do stosowania miejscowego na błony śluzowe jamy ustnej. Miconazole działa na różne gatunki grzybów i może pomóc w zwalczaniu pleśniawek. Lek ten stosuje się kilka razy dziennie, aż do ustąpienia objawów.
 6. Octenidine:
  Jest to składnik, który jest używany w niektórych preparatach do płukania jamy ustnej i ma właściwości przeciwgrzybicze oraz antybakteryjne. Octenidine jest skutecznym środkiem w zwalczaniu pleśniawek i wspomaga proces gojenia się zainfekowanej błony śluzowej.

Przed rozpoczęciem leczenia pleśniawek zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który będzie w stanie ocenić naszą sytuację zdrowotną i zalecić odpowiednią terapię. Często jednak nie jest konieczne stosowanie leków przeciwgrzybiczych, a sama zmiana diety, unikanie słodyczy, dbałość o higienę jamy ustnej oraz zwiększenie spożycia probiotyków może pomóc w przywróceniu równowagi flory bakteryjnej w jamie ustnej i złagodzeniu objawów pleśniawek. Pamiętajmy też o regularnych wizytach u stomatologa, który pomoże nam odpowiednio zdiagnozować i leczyć problemy z jamą ustną.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie o lekarzach (0)

Skleroterapia jest metodą usuwania żylaków, kt...
Hemoroidy, znane również jako żylaki odbytu lub...
Termin "flebologia" jest pojęciem stosunkowo nowy...
Pajączki to niezwykle popularne zmiany układu kr...
Pleśniawki, znane również jako drożdżaki (Can...
Żylaki to objawy choroby, jaką jest przewlekła ...