Żylaki - czy to powód do niepokoju?

Żylaki - czy to powód do niepokoju?

Żylaki kończyn dolnych to przypadłość, która najczęściej dotyka płeć żeńską i ma uwarunkowanie genetyczne. Żylaki są efektem przewlekłej niewydolności żylnej, którą można uznać za jedną z najczęstszych chorób układu krwionośnego. Żylaki pojawiają się na żyłach powierzchownych i charakteryzują się wypukłościami, zgrubieniami, a także przebarwieniami żył. Jak powstają żylaki? Dochodzi do upośledzenia drożności naczyń krwionośnych, w których wzrasta ciśnienie, co przyczynia się do uwypuklenia wiotkich żył. Bagatelizowanie żylaków może doprowadzić do pojawienia się owrzodzenia podudzi, a także do innych chorób, które zagrożą komfortowi życia oraz zdrowiu pacjenta. 

Dlaczego na naszych nogach pojawiają się żylaki?
Przyczyną pojawiania się żylaków na kończynach dolnych są nie tylko uwarunkowania genetyczne, ale również prowadzony przez nas styl życia. Kondycja żył powierzchniowych może zostać osłabiona przede wszystkim, gdy mamy siedzący i leżący tryb życia, a także towarzyszy nam brak ruchu czy złe nawyki żywieniowe prowadzące do otyłości. Niewskazane w przypadku żylaków są często gorące kąpiele, a także nadużywanie seansów saunowych czy zabiegów kosmetycznych, tj. szczotkowanie ciała na sucho. Na powstanie żylaków ma również wpływ ciąża, poród, a także przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych czy kuracje hormonalne. 

Objawy żylaków
Żylaki najczęściej pojawiają się u płci żeńskiej w podeszłym wieku, jednakże w dzisiejszych czasach ze względu na prowadzony styl życia żylaki pojawiają się nawet u młodych osób. Chociaż niewydolność żylna rozwija się powoli i zazwyczaj w początkowym stadium nie daje żadnych objawów, to jednak wraz z jej rozwojem będzie występować obrzmienie kończyn i uczucie ciężkości nóg, które będzie mijać dopiero po wypoczynku z uniesionymi kończynami. Cechą charakterystyczną żylaków jest drętwienie i mrowienie nóg czy pojawiające się szczególnie w nocy kurcze łydek. Częstym objawem rozwijającej się niewydolności żylnej będą drobne pajączki pojawiające się na nogach.

Wizyta u flebologa, kiedy trzeba się na nią wybrać?
Jeżeli któryś z powyżej podanych objawów zauważyłeś u siebie i istnieje podejrzenie rozwijającej się niewydolności żylnej, koniecznie warto zapisać się na wizytę konsultacyjną do lekarza flebologa, który przeprowadzi wywiad lekarski i badanie ultrasonograficzne metodą Dopplera, dzięki któremu będzie mógł określić zaawansowanie choroby, a także wprowadzić odpowiednie leczenie żylaków https://www.dopplerinstytut.pl/diagnostyka.html?page=1 . Najchętniej wybieranymi metodami leczenia są zabiegi małoinwazyjne, które są bezpieczne dla pacjenta i niezwykle skuteczne. 

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie o lekarzach (1)
Beata
5/5
Genetyka wpływa na powstawanie żylaków.

Zobacz również

Ocena: 5/5 (6 opinii)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Oceń przychodnię
jako pierwszy

Coraz więcej gabinetów medycyny estetycznej inwe...
Onkologia Warszawa, czyli nauka o nowotworach, jes...
Zakrzepica, czyli zapalenie żył jest chorobą, k...
Dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej to niez...
Afty jamy ustnej są bolesnymi owrzodzeniami, któ...
Leczenie żylaków, które zazwyczaj b...