Hemoroidy w ciąży i po porodzie, kiedy udać się do specjalisty?

Hemoroidy w ciąży i po porodzie, kiedy udać się do specjalisty?

Hemoroidy, znane również jako żylaki odbytu lub guzki krwawnicze są normalną fizjologiczną strukturą odbytu, co oznacza, że ma je każdy z nas, ponieważ są one odpowiedzialne za kontrolę szczelności naszego odbytu. Tak więc terminem hemoroidy określa się zdrową strukturę naczyniową — możemy podzielić je na hemoroidy zewnętrze i wewnętrzne, które rozgranicza linia grzebieniasta przebiegająca ok. 2 lub 3 cm powyżej ujścia odbytu. Choroba hemoroidalna, a więc patologiczny stan hemoroidów występuje, kiedy są one podjęte stanem zapalnym. Kiedy udać się do specjalisty w przypadku choroby hemoroidalnej w ciąży?

 

Przyczyny i objawy hemoroidów

Choroba hemoroidalna jest dość powszechnym zjawiskiem, z którym borykają się kobiety w II i III trymestrze ciąży, ponieważ dochodzi do przewlekłych zaparć oraz wzrostu macicy, które zwiększają ciśnienie w żyłach odpowiedzialnych na szczelność odbytu. Zwiększenie ciśnienia w żyłach odbytu powoduje zwolnienie przepływu w ich wnętrzu krwi i doprowadza do poszerzeń i deformacji ścian naczynia o charakterze żylakowatym bez możliwości odprowadzenia nadmiaru krwi. Hemoroidy w ciąży powstają więc na skutek przewlekłych zaparć, spowolnionego metabolizmu oraz niewielkiej aktywności fizycznej. Co więcej, mogą one również występować pod wpływem zwiększonego stężenia progesteronu, który jest hormonem odpowiedzialnym za utrzymanie odpowiedniej sprężystości ścian naczyń krwionośnych. Wahania progesteronu sprzyjają nie tylko rozszerzaniu się naczyń, ale również ich pękaniu. Zdarza się, że hemoroidy pojawiają się po porodzie na skutek zwiększonego ciśnienia podczas skurczy i parcia porodowego.

Kiedy wprowadzić profilaktykę żylaków odbytu?

W przypadku, gdy nabawimy się hemoroidów wewnętrznych, możemy doświadczać niebolesnego krwawienia z odbytu podczas wypróżniania się lub tuż po nim — można również zaobserwować wydzielinę śluzową i osiadanie jej na kale. Dopiero w przypadku uzewnętrznienia hemoroidów dochodzi uczucie pieczenia i świąd odbytu, a także trudności w utrzymaniu stolca i gazów. Hemoroidy w ciąży uniemożliwiają utrzymanie odpowiedniej higieny i podrażniają skórę. Już od początku I trymestru warto rozpocząć profilaktykę żylaków odbytu — podczas wizyty lekarskiej flebolog z pewnością wprowadzi leczenie, dzięki któremu nie będziemy musieli zmagać się z hemoroidami w czasie ciąży.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie o lekarzach (1)
~Marlena
5/5
Polecam wizyty u Pana dr Siastały wszystkim przyszłym mamom borykającym się z żylakami czy hemoroidami. Świetny specjalista

Zobacz również

Ocena: 5/5 (6 opinii)
Oceń przychodnię
jako pierwszy

Skleroterapia jest metodą usuwania żylaków, kt...
Urządzenie chłodzące Zimmer Z Cryo 6 Derma Cool...
Żylaki to poważny problem zdrowotny, który doty...
Zimmer MedizinSysteme to niemiecka marka, która o...
W momencie, gdy żylaki zaczną się tworzyć, nie...
USG Doppler to najczęstsze badanie, które wykonu...